Ny praksis for sanitetsslakting av ILA-fisk. Viktig informasjon til medlemsbedrifter.

Mattilsynet har nylig endret praksis for håndtering av sanitetsslakting ved mistanke om eller påvist infeksiøs lakseanemi (ILA). Endringen innebærer at sjømatbedrifter nå kan sende fisk direkte fra båndlagte lokaliteter eller vernesoner til slakteri for sanitetsslakting – uten at det må innhentes særskilt tillatelse fra Mattilsynet i hvert enkelt tilfelle.
Dette bygger på den nye malen for forskrift om restriksjonssoner ved ILA, som ble publisert i juli 2025, og Mattilsynets vurdering om at forskriftsmalen og eksisterende regelverk gir tilstrekkelig biosikkerhet.
Hva betyr dette for våre medlemsbedrifter?
Sjømatbedrifter som driver med slakting eller transport av fisk fra ILA-lokaliteter bør merke seg følgende:
• Ingen individuell tillatelse kreves: Det er ikke lenger behov for at Mattilsynet utsteder enkeltbrev med tillatelse til sanitetsslakting fra restriksjonsbelagte lokaliteter.
• Direkte levering til slakteri er tillatt, forutsatt at slakteriet oppfyller kravene i restriksjonssoneforskriften.
• Strenge krav til slakteriene gjelder fortsatt, herunder:
– Forbud mot bruk av åpne slaktemerder for ILA-fisk.
– Separasjon fra annen fisk under slakteprosessen.
– Obligatorisk vask og desinfeksjon av slakteri før ny produksjon.
– Mobile slakterier skal desinfiseres etter hvert oppdrag og kontrolleres av dyrehelsepersonell.
Slakteriene må være godkjente i henhold til akvabiosikkerhetsforskriften og forordning (EU) 2020/691 artikkel 11.
– Dette er en praktisk og risikobasert forenkling som gir større forutsigbarhet og mindre byråkrati for våre medlemmer, sier Sjømatbedriftene, og understreker samtidig viktigheten av å følge kravene i den oppdaterte forskriften.
Les mer: Mattilsynet endrer mal for forskrift om restriksjonssone for ILA
Sjømatbedriftene følger utviklingen tett og oppfordrer alle berørte medlemmer til å ta kontakt ved behov for veiledning.